Audyt w KNF

Nowy przewodniczący KNF (Komisji Nadzoru Finansowego) może zostać wybrany po wakacjach – zapowiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości (PiS), wiceprzewodniczący Komisji Finansów Publicznych Jan Szewczak. Parlamentarzysta wskazał na potrzebę przeprowadzenia audytu w KNF.

Całość artykułu

“Sądzę, że audyt w KNF może przynieść szokujące wyniki. Nie ulega wątpliwości, że należy zrobić porządny audyt tej instytucji” – dodał poseł.

 

Według niego sprawy, które wymagają wyjaśnień to m.in. sytuacja związana z polisolokatami, kredytami frankowymi, opcjami walutowymi, czy zgód Komisji udzielanych różnym podmiotom na sprzedaż udziałów. “Jednym z przykładów takich działań może być ostatnia sprzedaż 10 proc. akcji w Banku Pekao. W mojej opinii KNF powinien być szybciej powiadamiany o takim zamiarze przez właściciela, gdyż mamy do czynienia z jednym z największych banków w Polsce” – uważa Szewczak.

Jego zdaniem do tego dochodzi również cała sfera działań skrajnie tendencyjnych dotyczących SKOK-ów. “Jak to było możliwe, że w ciągu 1,5 roku, kiedy SKOK Wołomin znajdował się pod nadzorem KNF, wyprowadzono ponad 1 mld zł z tej instytucji” – zastanawia się Szewczak.

“Instytucje państwa powinny służyć do ochrony interesów ekonomicznych własnych obywateli, a nie zysków czy strat dużych podmiotów finansowych” – podkreślił poseł.